Virüsten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz? - Siyah Sarımsak

Virüsten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Virüsten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Vücudumuzu virüslerden ve zararlı bakterilerden korumanın ilk şartı hijyendir. Özellikle el hijyeni çok önemlidir. Hijyenden sonraki en önemli konu da güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktır. Vücudumuzun bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa virüslere karşı o derece güçlü bir bariyer oluşturur. Peki güçlü bağışıklığa sahip olmak için ne yapmalıyız? Elbette iyi ve dengeli beslenmeliyiz. Özellikle gıdalarımızın vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin, kaliteli gıdalar olması çok önemlidir. İçinde katkı ve koruyucu madde olan yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışmalıyız. Yeteri kadar meyve, sebze, et-süt ürünleri, karbonhidrat ve yağ aldığımızdan emin olmalıyız. Sofra şekerinden mümkün olduğunca uzak durup, şeker ihtiyacımızı taze ve kuru meyveler tüketerek gidermeliyiz.

corona virüsü

Tüm bunları yaparken yüksek antioksidan, vitamin ve mineral değerlerine sahip olan gıdaları daha fazla tüketmeliyiz. Süper gıda olarak da adlandırılan “Siyah Sarımsak” güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için beslenmemizde önemli bir yer edinmelidir. Çünkü Siyah Sarımsak, beyaz sarımsağın sahip olduğu bütün besin değerlerine kat kat fazlasıyla sahiptir. Beyaz sarımsağın belli bir ısı altında, katkısız ve doğal bir süreçle 60 gün sonunda siyah sarımsağa dönüşmesi esnasında antioksidan değeri yaklaşık 10 katına çıkar. Yani 1 diş siyah sarımsak, 10 diş beyaz sarımsağın sahip olduğu antioksidan seviyesine sahiptir.

Ayrıca bu dönüşüm esnasında beyaz sarımsağın keskin kokusu ve acı tadı yok olduğu için siyah sarımsağı çiğ olarak tükettiğimizde bizi ve çevremizi rahatsız eden bir koku olmaz. Bu kadar değerli bir gıdayı çocuktan yetişkine tüketirken, koku dezavantajının olmaması bizlere büyük bir kullanım konforu sağlamaktadır.  

Bioyararlanımının en üst seviyede olması için günde en az 2 diş siyah sarımsağın kahvaltıdan veya öğle yemeklerinden yarım saat önce çiğnenerek yenmesi tavsiye edilmektedir.

Siyah sarımsak hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.