Siyah Sarımsak İle Beyaz Sarımsak Arasındaki Farklar Nelerdir? - Dente

Siyah Sarımsak İle Beyaz Sarımsak Arasındaki Farklar Nelerdir?

Siyah Sarımsak İle Beyaz Sarımsak Arasındaki Farklar Nelerdir?

Son günlerde siyah sarımsak oldukça popüler bir gıda haline gelmiştir. Hem tadından hem de kokusuz olmasından dolayı tüketiciler tarafından beyaz sarımsaktan daha fazla tüketilen bir gıda haline gelmeye başlamıştır. Bu nedenden dolayı sizlerin de merak ettiği ” Siyah Sarımsak İle Beyaz Sarımsak Arasındaki Farklar Nelerdir? ” konu başlıklı yazıyı hazırladık.

dente siyah sarımsak

Beyaz sarımsak insan vücuduna sağladığı yararlardan ötürü asırlardan beri her toplumda kullanılan müthiş bir gıdadır. Mikrop ve bakterilere karşı güçlü bir silahtır. Vücut direncini ve bağışıklığını arttırmada, çeşitli hastalıkların önlenmesinde vazgeçilmezdir. Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde maksimum faydayı sağlar. Beyaz sarımsağın tartışmasız yararlarının yanında bazı negatif yanları vardır. Bunların başında keskin ve kalıcı kokusu ve sindirim hassasiyeti olan kişilerde sebep olduğu rahatsızlıklar gelmektedir.

siyah sarımsak kullanmak için 5 neden

Siyah Sarımsak, bu negatif durumları ortadan kaldırır ve sarımsağın çiğ olarak tüketiminde büyük bir konfor sağlar. Öncelikle kokusuzdur, yani keskin ve kalıcı bir koku bırakmaz, çiğ olarak rahatlıkla tüketilebilir.

Siyah Sarımsak, mide ve sindirim sistemine zarar vermez, aksine mide ve sindirim sistemi için doğal bir koruyucudur.

Siyah sarımsak besin değerleri bakımından beyaz sarımsağa göre çok daha zengindir. Örnek vermek gerekirse siyah sarımsağın vitamin ve protein değerleri beyaz sarımsağa göre 2 kat, antioksidan özelliği ise 10 kat fazladır. Bu yönüyle siyah sarımsak süper gıda olarak adlandırılmaktadır ve tam bir sağlık kaynağıdır.

siyah sarımsak

Lezzet ve yapı olarak siyah sarımsak, beyaz sarımsaktan çok farklıdır. Dişleri simsiyahtır ve yapısı kuru meyve gibi yumuşaktır. Tadı ise tatlımsıdır. Bu farklardan ötürü mutfakta siyah sarımsak beyaz sarımsağın yerini almaz, birçok yemekte beyaz sarımsağın yanında siyah sarımsak ta kullanılıp çok güzel lezzetler elde edebilirsiniz. Özellikle soslarda, et, tavuk ve balık yemeklerinde kullanılan siyah sarımsak bizleri tarifsiz lezzetlerle buluşturmaktadır. İlk kez sizler için denediğimiz ve blog sayfamızda sizinle paylaştığımız siyah sarımsaklı yemek tariflerimizi deneyebilirsiniz.