Allicin Nedir? Ne İşe Yarar? - Dente Siyah Sarımsak

Allicin Nedir? Ne İşe Yarar?

Allicin Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle oldukça popüler olan siyah sarımsak; sağlık ve zindelik için oldukça talep gören bir gıda durumundadır. Siyah sarımsak gıdasını da yakından ilgilendiren Allicin hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Peki Allicin Nedir? Ne İşe Yarar?

siyah sarımsak

Allicin sarımsağın yapısında bulunan organosülfür bir bileşendir. Keskin bir kokusu vardır, bunun sebebi de havaya hidrojen sülfür salmasıdır.

Allicin’in Faydaları Nelerdir?

  • Antimikrobiyal özelliği sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korumada,
  • Tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürücü etkisinden dolayı kalp-damar sağlığını korumada,
  • Kanser oluşumuna karşı korunmada,
  • Beyni oksidatif stresten korumada yardımcı olan etkili bir maddedir.
  • Çiğ olarak tüketmek faydalı olduğu halde, allicinin yani sarımsağın keskin kokusundan dolayı birçok kişi kullanmaktan kaçınmaktadır.

Tam burada sahneyi “siyah sarımsak” alıyor. Çünkü, beyaz sarımsağın 60 gün boyunca özel kabinlerde doğal ve katkısız bir şekilde dönüşümüyle oluşan siyah sarımsak kokusuz. Üstelik bu doğal dönüşüm esnasında beyaz sarımsaktaki allicin maddesi, siyah sarımsakta SAC’ a (S-Allyl Cystein’e) dönüşür. Aslında beyaz sarımsakta az miktarda SAC maddesi bulunur ama siyah sarımsakta bu oran 10 kat daha fazladır.

siyah sarımsak

Bu da şu anlama gelmektedir. Siyah sarımsağın antioksidan içeriği, beyaz sarımsağın antioksidan içeriğine göre 10 kat fazladır. Siyah sarımsak, beyaz sarımsağın bütün besin değerlerine sahiptir, üstelik tüm besin değerleri katbekat artmış olarak.

Vücut bağışıklığı için bulunmaz bir nimet olan sarımsak, siyah sarımsağın tüketim konforu sayesinde rahatlıkla herkesin kullanabileceği bir gıda haline gelmiştir. Siz de siyah sarımsak ürünlerimizi incelemek ve sipariş vermek için buraya tıklayabilirsiniz.